25 Eylül 2013 Çarşamba

"Yogi" hakkında bazı gerçekler...

Yoga (Sanskrit, Hindistan kaynaklı fiziksel ve zihinsel disiplinleri tarif etmek için kullanılan bir kelimedir.Aynı zamanda Hinduizm, Budizm ve Jainizm'de çeşitli meditatif uygulamalara da yoga adı verilmektedir. Hinduizm'de, altı geleneksel felsefe okulundan (āstika) biri olarak kabul edilir
Sanskrit dilinde yoga kelimesi pek çok anlama sahiptir; "kontrol etmek", "boyunduruk altına almak" veya "birleştirmek" anlamına gelen Sanskrit "yuj" kelimesinden türemiştir. "Kavuşma", "biraraya gelme", "birlik", "karşılaşma" ve "yöntem" olarak çevrilebilir. Yoga uygulayan veya yoga felsefesini takip eden kişiye yogi ya da yogini adı verilir. Yogini ifadesi "yogi"isminin dişil kullanımıdır.

(Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Yoga)

Şimdi YOGA'nın ne olduğunu az çok kavradıysak, aradaki 7 farkı bulunuz...Padmasana (Lotüs) duruşunda meditasyon yapan Shiva heykeli. (Bangalore, Hindistan)


Padmasana (Lotüs) duruşunda meditasyon yapan Somer heykeli. (Marjinal Porter Novelli, Harbiye)


4 yorum:

dilek dedi ki...

Yogilerin aşkınaaaaa:) Aradaki farklarla ilgili tez yazacağım:)

Nazlito dedi ki...

Şaibeli bir fotoğraf. Burada herkes serbest ve hocayı dinliyor. İnanmayınnnn! Somer'in üzerine oynanan oyunlara kanmayın. Deniz'cim yoganın sana şifa vermesini diliyorum:P

Somer dedi ki...

Kesinlikle şaibeli bir fotoğraf ben dersin ortalarında yer ile temasımı kesip gökyüzüne yükseliyorum:) beni o zaman çekmemiş tam kendimi bıraktığım an çekmiş:)

uzitt dedi ki...

Bence tek bir fark var o da bir fotoğraf ön cepheden diğer fotoğraf arka cepheden çekilmiş :D